Jeansy zapierające dech w piersiach: Nowy raport CCC

Clean Clothes Campaign wraca do sprawy piaskowania – zabiegu pozwalającego uzyskać efekt „znoszonych” jeansów. Mimo, że wiele marek odzieżowych woluntarystycznie zakazało tej metody proceder wciąż ma miejsce w wielu fabrykach. Globalny i prawnie wiążący zakaz piaskowania wydaje się być jedynym skutecznym sposobem na ochronę zdrowia i życia pracowników.

Jeansy zapierające dech w piersiach: Nowy raport CCC

Najnowszy raport CCC „Breathless for Blue Jeans” bazuje na wynikach badań w sześciu fabrykach z chińskiej prowincji Guangdong, gdzie ulokowane jest ok. 50% światowej produkcji jeansów. Produkują one dla znanych marek takich jak Lee, Levi’s, H&M, Hollister, Old Navy, Wrangler, Faded Glory, Only, Vero Moda, American Eagle, etc. Raport przedstawia wyniki monitoringu zobowiązań marek do wyeliminowania piaskowania z ich produkcji, a także analizuje stosowanie i konsekwencje innych metod wykończeniowych sztucznie postarzających jeansy. Wnioski z badań niestety nie napawają optymizmem, gdyż jasno pokazują, że podjęte dotychczas działania zapobiegające piaskowaniu nie przynoszą pożądanych efektów.

Podpisz petycję do marek odzieżowych by zaprzestały piaskowania jeansów.

Piaskowanie wciąż trwa

Trzy lata temu w wyniku kampanii CCC: Stop the Killer Jeans! ponad 40 światowych marek odzieżowych zobowiązało się do zakazania w swojej produkcji piaskowania jako metody wycierania jeansów. Jednakże w marcu 2012 r. raport Clean Clothes Campaign „Deadly Denim” ujawnił, że piaskowanie wciąż jest stosowane w Bangladeszu, a najnowszy raport wskazuje, że również w Chinach piaskowanie jest nadal powszechną praktyką.

Jak wynika z raportu „Breathless for Blue Jeans” tylko jedna z sześciu przebadanych fabryk całkowicie zaprzestała stosowania piaskowania. Trzy z nich oficjalnie ogłosiły taki zamiar, jednak badania wykazały, że go nie zrealizowały. Ponadto jeden z zakładów, według pracowników, ukrywa fakt stosowania piaskowania chowając sprzęt używany do tego zabiegu przed kontrolerami pojawiającymi się w fabryce. Istniejące w fabrykach pomieszczenia do piaskowania są ukrywane za zamkniętymi drzwiami i opatrzone dodatkową ochroną. Dostęp do tych miejsc mają tylko pracownicy zatrudnieni przy piaskowaniu.

Wśród marek obiecujących eliminację piaskowania w 2010 r. znaleźli się również zleceniodawcy przebadanych właśnie fabryk. Z przeprowadzonego monitoringu wynika, że nie tylko piaskowanie nie zostało wyeliminowane, ale znalazło się poza kontrolą, co zwiększa możliwości nadużyć i narażania pracowników. Badania pokazały również, że nie zależnie od tego czy zlecająca produkcję marka zakazała piaskowania czy nie, jest ono wciąż stosowane.

Chińskie BHP

Zatrudnieni przy piaskowaniu pracownicy narażają swoje zdrowie i życie by nadać jeansom modny wygląd. W tym celu spędzają oni nawet 15 godzin dziennie rozpylając piasek na materiał przy pomocy wysokociśnieniowych pistoletów. Robią to często bez odpowiedniej wentylacji, bez ochronnego sprzętu i odzieży, czy też bez przygotowania i świadomości skutków tej praktyki dla ich zdrowia i życia. Tymczasem wdychany przez pracowników pył krzemowy jest przyczyną wielu chorób układu oddechowego, w tym najgroźniejszej, bo śmiertelnej, krzemicy płucnej. Jeden z pracowników biorących udział w badaniu powiedział:

"Pomieszczenie w którym pracujemy wypełnione jest jeansami i czarnym pyłem. Temperatura na hali produkcyjnej jest wysoka. Trudno oddychać. Czujemy się jakbyśmy pracowali w kopalni węgla ".

Tragiczne konsekwencje piaskowania są znane od lat. Ta metoda wykończeniowa jest zakazana w większości krajów europejskich, a od 2009 r. również w Turcji. Takiego zakazu nie ma jednak w Chinach. Kraj ten przyjął tylko 4 konwencje Międzynarodowej Organizacji Pracy, w tym niedawno tą dotyczącą BHP. Nawet statystyki rządu chińskiego prezentują zatrważający obraz 380 tys. wypadków w miejscu pracy w 2009 roku , w których ginęło 223 ofiar dziennie! Wdrażanie regulacji BHP uniemożliwia rozdrobniony, niewydolny i cierpiący na braki kadrowe i wszechogarniającą korupcję system kontroli warunków pracy. Chiński przemysł odzieżowy opiera się na pracownikach migrujących z biedniejszych regionów kraju, którzy z powodu braku wyboru pracy ryzykują własne zdrowie produkując jeansy dla znanych marek. Większość z nich nie zna swoich praw i nie ma świadomości w jak szkodliwych warunkach pracuje. Dodatkowo brak wolności zrzeszania się pracowników uniemożliwia im skuteczne domaganie się swoich praw.

Jeśli nie piaskowanie to co?

Nagłośnienie niebezpiecznych skutków piaskowania zmotywowało producentów do stosowania innych metod wykończeniowych nadających jeansom „znoszony” wygląd. Alternatywne „postarzanie” jeansów za pomocą ręcznego szlifowania piaskiem lub kamieniem czy przy użyciu środków chemicznych jest również niebezpieczne dla pracujących w ten sposób osób. Zwłaszcza metoda chemiczna polegająca na rozpylaniu przez pracowników nadmanganianu potasu na materiale, neutralizowaniu go innym środkiem chemicznym, a następnie zmywaniu wszystkiego naraża pracowników na długotrwałe wdychanie szkodliwych oparów.

Badania pokazują, że odejście od piaskowania na rzecz innych metod wcale nie przekłada się na poprawę warunków pracy. Wszystkie techniki niosą za sobą jakieś zagrożenie, w postaci pyłów, oparów lub bezpośredniego kontaktu ze szkodliwymi substancjami. Niezależnie od metody jaką stosują, pracownicy nie otrzymują odpowiednich środków ochronnych.

Następny krok: globalny zakaz piaskowania

W związku z tym, że podejmowane dotychczas woluntarystyczne próby eliminowania piaskowania okazały się nieskuteczne, Clean Clothes Campaign domaga się zarówno do firm odzieżowych jak i rządów i organizacji międzynarodowych obowiązkowego, globalnego zakazu piaskowania w przemyśle odzieżowym, a także lepszej ochrony dla pracowników zaangażowanych we wszystkich inne techniki wykończeniowe.

Dodatkowo od firm odzieżowych oczekuje się wspomagania dostawców w rozwijaniu bezpiecznych metod wykończeniowych i uwzględniania ich kosztów w cenach zamówień; wspierania szkolenia pracowników w celu uświadomienia im szkodliwości materiałów i metod z jakimi pracują, a także używania środków ochrony. Dodatkowo CCC domaga się od marek zaprzestania lansowania trendu „znoszonych” jeansów w ich kolekcjach.

Rządy wzywane są do zapewnienia działającego prawa oraz ochrony i odszkodowań dla pracowników, którzy ucierpieli z powodu niebezpiecznych warunków pracy. Od Międzynarodowej Organizacji Pracy i Międzynarodowej Organizacji Zdrowia CCC oczekuje uwzględnienia przemysłu odzieżowego w programach przeciwdziałania krzemicy. Natomiast Unia Europejska wzywana jest do wprowadzenia zakazu importowania piaskowanych jeansów.

Petycja chińskich organizacji – dołącz!

Raport CCC „Breathless for Blue Jeans” został stworzony we współpracy z brytyjską organizacją War on Want oraz organizacjami działającymi na terenie Chin: IHLO (Biuro Łącznikowe Międzynarodowego Ruchu Związkowego w Hong Kongu) oraz SACOM (organizacja studentów i naukowców działających przeciw nadużyciom firm, również z siedzibą w Hongkongu). Po publikacji raportu rozpoczęły one kampanię na rzecz zakazu piaskowania.

Dołącz do kampanii i podpisz petycję do marek odzieżowych by zaprzestały piaskowania jeansów.

Joanna, 18.07.2013