Stop głodowym płacom w przemyśle odzieżowym: Tydzień Akcji

Clean Clothes Campaign rozpoczyna ogólnoeuropejską kampanię „Godna Płaca dla Wszystkich”. Konsumenci i konsumentki w 15 krajach Europy, w tym w Polsce, domagają się od marek odzieżowych zapewnienia szyjącym ubrania pracownikom godnej płacy wystarczającej na utrzymanie.
Stop głodowym płacom w przemyśle odzieżowym: Tydzień Akcji
W przemyśle odzieżowym w samej Azji zatrudnionych jest ponad 15 milionów ludzi. Większość z nich zarabia płacę minimalną stanowiącą 1/3 wynagrodzenia pozwalającego na godne życie. Kampania startuje pół roku po katastrofie budowlanej Rana Plaza, w której zginęło 1133 bangladeskich pracowników. Groźba utraty wynagrodzenia z powodu nieobecności w pracy sprawiła, że ryzykowali życiem, żeby zarobić na utrzymanie.
 
W Bangladeszu, gdzie w przemyśle odzieżowym pracuje około 4 miliony ludzi, aktualna płaca minimalna wynosi zalewie 28,60 euro (3000 taka) miesięcznie. To 11% kwoty, wynoszącej 259,80 euro (27 369 taka), którą Asia Floor Wage Alliance, partner Clean Clothes Campaign, wylicza jako godną płacę dla tego kraju.
 
W Bangladeszu szyte jest 20% ubrań największej polskiej firmy odzieżowej LPP (właściciela Reserved, Mohito, Cropp, House). Ubrania marki Cropp produkowane były również w Rana Plaza. LPP wciąż odmawia jednak dyskusji o odszkodowaniach dla ofiar katastrofy i nie przystąpiła do Porozumienia na rzecz ochrony przeciwpożarowej i bezpieczeństwa budynków w Bangladeszu.
 
W Tygodniu Akcji rozpoczynającym kampanię, Clean Clothes Polska zaprasza:
 
W środę, 23.10 o godz. 14:00 na KONFERENCJĘ PRASOWĄ w Centrum Prasowym PAP, ul. Bracka 6/8, w Warszawie
 
W programie: Informacja na temat płac w przemyśle odzieżowym, prezentacja kampanii „Godna Płaca dla Wszystkich” oraz pokaz promującego ją klipu.
 
Udział wezmą: przedstawicielki Clean Clothes Polska oraz występujący w klipie wspierającym kampanię „Godna Płaca dla Wszystkich” aktorzy: Mateusz Banasiuk, Orina Krajewska i Katarzyna Zawadzka oraz muzyk Piotr ‘Vienio’ Więcławski.
 
W czwartek, 24.10 na HAPPENINGI przed sklepami firmy LPP zlecającej produkcję w budynku Rana Plaza:
 
Łódź, g. 14:00 przed rynkiem Centrum Handlowego Manufaktura, wejście od strony przystanków tramwajowych na ul. Zachodniej
 
Warszawa, g. 18:00 przed sklepem Cropp na Marszałkowskiej (Domy Centrum)
 
Poznań, g.18:00 przed Centrum Handlowym Stary Browar, wejście od ul. Ratajczaka
 
Podczas Tygodnia Akcji konsumenci i konsumentki z Polski, Czech, Rumunii i Bułgarii będą wzywać LPP do wzięcia odpowiedzialności za warunki pracy w łańcuchu dostaw składając REKLAMACJĘ kupionych ubrań z powodu łamania praw człowieka przy ich produkcji.
 
Reklamację można składać online wypełniając formularz dostępny na stronie www.cleanclothes.pl/reklamacja
 
Podczas rozpoczynającego się europejskiego Tygodnia Akcji polscy konsumenci i konsumentki mogą przyłączyć się także do ogólnoeuropejskiej petycji na rzecz Godnej Płacy  www.cleanclothes.pl/godna_placa.
 
Zobacz także:
Maria Huma, 17.10.2013