UWOLNIĆ 23: Kampania na rzecz godnej płacy w sektorze odzieżowym w Kambodży

10 lutego na całym świecie odbyły się akcje solidarności z uwięzionymi aktywistami i pracownikami sektora odzieżowego w Kambodży, którzy zostali zatrzymani podczas protestów, w ramach których domagali się podniesienia minimalnej płacy miesięcznej do wysokości 160 USD. 
UWOLNIĆ 23: Kampania na rzecz godnej płacy w sektorze odzieżowym w Kambodży
Clean Clothes Campaign oraz inne organizacje walczące o ochronę praw pracowniczych a także związki zawodowe na całym świecie domagają się od Rządu w Kambodży:
  • Natychmiastowego uwolnienia zatrzymanych 23 osób oraz wycofania wszystkich stawianych im zarzutów.
Akcje solidarności z uwięzionymi osobami odbyły się przed ambasadami Królestwa Kambodży w Seulu, Brukseli, Hong Kongu, Dhace, Makati, Berlinie, Canberrze i Waszyngtonie. Wybrane zdjęcia z akcji można obejrzeć na profilu Facebook Clean Clothes Campaign tutaj
 
Organizacje partnerskie Clean Clothes Campaign z Norwegii, Czech, Polski, Irlandii, Kanady, Niemiec, Wielkiej Brytanii i wielu innych krajów wyraziły swoje żądania natychmiastowego uwolnienia zatrzymanych pracowników i aktywistów wysyłając listy do Ambasad Królestwa Kambodży w swych krajach (lub – w przypadku braku ambasady w danym kraju – w krajach sąsiedzkich). Clean Clothes Campaign była także sygnatariuszem listu adresowanego do Premiera Kambodży Hun Sena. Pełna treść listu dostępna jest tutaj.
 
Kim jest zatrzymana 23? 
W dniach 2 i 3 stycznia policja i wojsko użyły siły wobec protestujących pracowników branży odzieżowej, którzy 24 grudnia rozpoczęli ogólnokrajowy strajk domagając się podniesienia minimalnej płacy miesięcznej w sektorze odzieżowym do wysokości 160 USD.  4 osoby zostały zabite, 40 osób zostało rannych, a 23 aresztowano.
 
Zatrzymane osoby to m.in. pracownicy sektora odzieżowego, aktywiści jak i przypadkowi przechodnie. Do dnia 8 stycznia ich miejsce pobytu było nieznane. Obecnie wiadomo, że są przetrzymywani w więzieniu CC3. Jest to odizolowany zakład kary mieszczący się w odległości dwóch godzin od miasta Kampong Cham na północny wschód od stolicy, Phnom Penh. Kilku z aresztowanych zostało poważnie pobitych i pozbawionych dostępu do odpowiedniej opieki medycznej. Wszystkim grozi od 18 miesięcy tymczasowego aresztowania, aż do 5 lat pozbawienia wolności oraz grzywny w wysokości do  5 525 USD. Jedna z zatrzymanych osób, Yon Sok Chea ma dopiero 17 lat, dwóm mężczyznom niedawno urodziły się dzieci. Więcej na temat aresztowanej 23 można przeczytać tutaj.
 
Wyraź swoje wsparcie 
Wciąż możesz wesprzeć działania na rzecz natychmiastowego uwolnienia zatrzymanych 23 osób.
  1. Podpisz petycję.
  2. Dołącz do aktywistów Clean Clothes Campaign i prześlij nam swoje zdjęcie z hasłem Free The 23 na znak solidarności z zatrzymaną 23 – możesz użyć poniższy baner lub stworzyć swój własny. Zdjęcia publikujemy na profilu CCC na Facebooku.
Maria Huma, 12.02.2014