Druga rocznica katastrofy Tazreen: Ofiary otrzymają wrzeszcie odszkodowania

Dwa lata po pożarze, w którym ponad 120 osób straciło życie z powodu uwięzienia w fabryce Tazreen Fashion w Dakce, w Bangladeszu, zostało osiągnięte ważne porozumienie pomiędzy międzynarodowym zrzeszeniem związków zawodowych IndustriALL, Clean Clothes Campaign (CCC) oraz firmą C&A w sprawie systemu odszkodowań dla ofiar tej tragedii.
24 listopada 2012 r. fabryka odzieżowa należąca do Tazreen Fashion, realizująca dostawy dla globalnych marek odzieżowych, stanęła w płomieniach. Zamknięte wyjścia awaryjne spowodowały uwięzienie i śmierć 120 pracownic i pracowników, a 300 osób zostało poważnie rannych podczas prób ucieczki. Przez ponad dwa lata osoby te zmagały się z poważnymi problemami zdrowotnymi wskutek obrażeń poniesionych w pożarze.
 
W ciągu ostatnich dni wspomniane strony były zaangażowane w negocjacje, moderowane przez Międzynarodową Organizację Pracy, w celu ustalenia zasad porozumienia. Szczegóły programu zostaną uzgodnione w nadchodzącym tygodniu, co daje nadzieję, że odszkodowania zostaną nareszcie wypłacone.
 
Ineke Zeldenrust z Clean Clothes Campaign mówi: 
„Tuż przed drugą rocznicą tej strasznej tragedii możemy poinformować, że wspólnie z IndustriALL osiągnęliśmy wstępne porozumienie z C&A dotyczące systemu odszkodowań. Będzie on oparty na zasadach powstałych dla ofiar katastrofy Rana Plaza. Zakłada on rekompensatę w przypadku utraty dochodu, pokrycie kosztów przeprowadzonych niezależnie badań medycznych oraz kosztów trwającego leczenia.
 
C&A zobowiązała się do wypłacenia znacznej kwoty, która pozwoli pójść w kierunku pełnego i uczciwego odszkodowania dla ofiar z Tazreen. Szczegóły zobowiązania będą dopracowane i podane do publicznej wiadomości jak tylko koszt pakietu zostanie ostatecznie uzgodniony. Doceniamy pozytywną rolę C&A w tym procesie, która miała zasadnicze znaczenie w osiągnięciu porozumienia”
 
Clean Clothes Campaign przyłączy się dzisiaj do bangladeskich związków zawodowych oraz działaczy na rzecz praw pracowniczych, aby uczcić drugą rocznicę śmiertelnego pożaru w Tazreen Fashion. W świetle osiągniętego porozumienia, zwraca się ponownie do pozostałych firm powiązanych z katastrofą, aby zobowiązały się do wniesienia konkretnego wkładu do funduszu kompensacyjnego.
 
Pracownice i pracownicy mówią, że w czasie pożaru finalizowali dostawę dla firmy Walmart, która była głównym nabywcą ubrań w Tazreen. „Walmart musi wziąć odpowiedzialność za pracowników, którzy zginęli lub byli ranni w pożarze” – mówi Babul Akther z Sekretariatu Generalnego IndustriALL oraz  Bangladeskiej Konfederacji Pracowników Odzieżowych (Bangladesh Independent Garment Workers Federation).
 
W okresie, gdy wybuchł pożar pracownice i pracownicy szyli także dla niemieckiej sieci odzieżowej KIK, hiszpańskich sklepów El Corte Ingles, szkockiej marki Edinburgh Woolen Mill, a także dla marki Disney oraz Sean John. Żadna z wymienionych firm nie zapłaciła ani grosza w celu pokrycia kosztów odszkodowań.
 
Clean Clothes Clothes wzywa ww. firmy do podążenia za pozytywnym przykładem jaki daje w tym wypadku C&A i udowodnienia, że potrzeby ofiar Tazreen staną się teraz dla nich priorytetem.
Maria Huma, 23.11.2014