Nigdy nie zapomnimy – Rana Plaza, 24 kwietnia, godz. 11.34

Dołącz do nas 24 kwietnia i oddaj honor tym, którzy zginęli dokładnie dwa lata temu w zawalonych budynkach Rana Plaza w Bangladeszu. Nigdy nie zapomnimy, że w wyniku wyścigu o niższe ceny przysłowiowego T-shirta, 1134 osób straciło życie.
Nigdy nie zapomnimy – Rana Plaza, 24 kwietnia, godz. 11.34
Pomimo wszystkich podjętych działań i nacisków z całego świata, także z Polski, rodziny ofiar i ocaleni z tej katastrofy nadal czekają na pełne przyznanie odszkodowań. Dwa lata po tragedii, wiele obietnic ze strony firm produkujących w Rana Plaza jest spełnianych tylko częściowo. Kampania Clean Clothes będzie wytrwale przypominać o ich odpowiedzialności za tą straszną tragedię, do której doszło w wyniku ich zaniedbania i niepoczuwania się do odpowiedzialności za warunki pracy w łańcuchach dostaw.
 
Druga rocznica katastrofy przypadająca w piątek, 24 kwietnia, staje się wezwaniem do solidarności z ofiarami. Wspólnie zażądajmy sprawiedliwości dla poszkodowanych oraz wzięcia odpowiedzialności przez firmy odzieżowe, które korzystają z kiepskiej sytuacji pracownic i pracowników odzieżowych nie tylko w  Bangladeszu ale w całym przemyśle odzieżowym.
 
Aby zaszły zmiany, potrzebne jest wspólne i globalne działanie, dlatego zachęcamy do włączenia się poprzez:
 
1. Zamieszczenie na Facebook’u lub/i Twitterze wpisów solidaryzujących się z ofiarami:
  • Nikt nie powinien umierać za niższą cenę T-shirta. Pamiętam o #RanaPlaza
  • Tani T-shirt kosztuje życie. Pamiętajmy #RanaPlaza #Solidarnie
 
2. Włącz przypomnienie w telefonie, aby zatrzymać się 24 kwietnia, o godz.11.34 na minutę ciszy, by przypomnieć o 1134 ludziach, którzy zginęli w katastrofie. Powiedz o tym znajomym.
 
3. Zamieść na facebook’u lub/i Twitterze swoje zdjęcie z wiadomością do firm, które zwlekają z realizacją swoich obietnic. Nie zapomnij o dołączeniu do wiadomości hasztagu #PayUp
 
4. Przyłącz się do światowego wydarzenia na Facebook’u – sprawdź na światowej mapie wydarzeń i zorganizuj własne wydarzenie!
 
Więcej pomysłów na działania tutaj Więcej informacji na temat katastrofy tutaj i tu
 
Wierzymy, że suma wielu, nawet najbardziej symbolicznych gestów i działań to ważny sygnał do firm i decydentów, że potrzebne są zmiany w przemyśle odzieżowym. Nie powinien się on rozwijać tylko poprzez pomnażanie zysku niewielkiej grupy, kosztem życia i zdrowia innych.
 
Niech ten dzień pozwoli nam na pamiętanie o tym, co się wydarzyło w Rana Plaza i jakie mogą być rezultaty produkowania coraz tańszych ciuchów, które nosimy. Od tego wsparcia zależy bezpieczeństwo rodzin ofiar oraz zmiana na rzecz bardziej uczciwych praktyk w przemyśle odzieżowym.
Katarzyna Salus, 23.04.2015