Zwycięstwo Kampanii Clean Clothes: Pracownicy Rana Plaza dostaną odszkodowanie!

Clean Clothes z radością informuje, że główny cel kampanii został osiągnięty. Pracownicy Rana Plaza i ich rodziny dostaną odszkodowanie w wysokości 30 milionów dolarów, dzięki anonimowym darczyńcom.
Zwycięstwo Kampanii Clean Clothes: Pracownicy Rana Plaza dostaną odszkodowanie!
Kampania Clean Clothes prowadziła swoje działania od czasu katastrofy w kwietniu 2013. Jej  głównym celem było doprowadzenie do wypłacenia odszkodowań ofiarom katastrofy.
 
Od czasu rozpoczęcia kampanii, ponad milion konsumentów z całego świata dołączyło do akcji protestacyjnej przeciwko działalności wielu renomowanych firm, których produkty były produkowane w jednej z pięciu fabryk, mających swoje siedziby w zniszczonym w katastrofie budynku. Zabiegi kampanii doprowadziły do tego, że wiele firm w końcu wypłaciło część odszkodowań.
 
Jednak w drugą rocznicę katastrofy wciąż brakowało 2,4 miliona dolarów do osiągnięcia założonego celu, jakim było zabranie 30 milionów dolarów. Ogromne datki, jakie napłynęły w ciągu ubiegłego tygodnia, doprowadziły w końcu do zebrania założonej kwoty pieniędzy.
 
- „To był długo oczekiwany dzień. Teraz, kiedy wszystkie rodziny dotknięte katastrofą w końcu dostaną należne im pieniądze, będą mogły skupić się na odbudowie swojego życia. To niezwykły moment, sprawiedliwości stało się zadość” - powiedziała Ineke Zeldenrust z Clean Clothes Campaign.

- „To nigdy by się nie wydarzyło, gdyby nie wsparcie obywateli/ek i konsumentów/ek z całej Europy, którzy byli zaangażowani w kampanię przez ponad 2 lata. Po raz kolejny razem udowodniliśmy, że europejscy konsumenci/tki dbają o pracowników, którzy tworzą ich ubrania. To wielkie zwycięstwo, ale okupione ciężką i wytrwałą pracą. Marki o łącznym rocznym zysku, przekraczającym 20 miliardów dolarów, potrzebowały dwóch lat i znacznej presji społecznej, by zaproponować niespełna 30 milionów dolarów zadośćuczynienia ofiarom katastrofy i ich rodzinom" - kontynuuje Ineke Zaldenrust z Clean Clothes Campaign.
 
Wypadek w Bangladeszu był największą  katastrofą w historii przemysłu odzieżowego. Fundusz Powierniczy dawców Plaza Rana został powołany przez Międzynarodową Organizację Pracy w styczniu 2014, w celu zebrania funduszy koniecznych do pokrycia strat oraz kosztów leczenia poniesionych przez ofiary Rana Plaza i ich rodziny.
 
Clean Clothes nadal będzie wspierać ofiary katastrofy, które wymagają dalszego wsparcia finansowego.
 
 
Tłumaczenie: Marta Hauer
Katarzyna Salus, 12.06.2015