Zagrożenie dla wolności zwiazków zawodowych w Kambodży?

Clean Clothes Campaign i organizacje pracownicze potępiają niedawne ataki na pracowników i związkowców w Kambodży. Wspólnie ostrzegają, że ataki mogą zagrozić działalności niezależnych związków zawodowych i wolności zrzeszania się. 
Zagrożenie dla wolności zwiazków zawodowych w Kambodży?
Trwająca nagonka na związkowców ma swój początek się w pokojowej demonstracji pracowniczej, która odbyła się 6 lutego b.r. przed budynkami Capitol Tours Bus Company. Protest odbywał się przeciwko szykanowaniu związków zawodowych przez firmę trwającym już 6 miesięcy. W lipcu 2015 pracownicy zaczęli się organizować, na co firma odpowiedziała zwolnieniami liderów. Sprawa została rozpatrzona przez Komisję Arbitrażową, która nakazał firmie Capitol przyjęcie zwolnienych pracowników do pracy. Capitol odmówiła zrealizowania decyzji Komisji. Nieudana próba negocjacji doprowadziła pracowników do zebrania się i ogłoszenia strajku 6 lutego b.r.
 
W tym samym czasie doszło do zgromadzenia się dużej grupy członków prorządowej organizacji Cambodia for Confederation of Development Association (CCDA). Krótko po rozpoczęciu strajku, niektórzy uczestnicy demonstracji CCDA zaatakowała strajkujących. Interwencja policji ograniczyła się do aresztowania i pobicia dwóch związkowców, natomiast nie zostali zatrzymani sami atakujący.
 
Aresztowani pracownicy zostali oskarżeni o umyślne sprowokowanie przemocy, utrudniania pracy funkcjonariuszy oraz zablokowanie drogi publicznej. Szczególnie niepokoi fakt postawienia zarzutów liderom związkowym jak Ath Thorn, Przewodniczący Cambodian Labour Confederation - CLC, Kong Athit, Vice-Przewodniczący CLC, Sok Chun Oeung, Przewodniczący stowarzyszenia - Cambodia Informal Worker Association (CIWA) and Eang Kim Hun, Sekretarz Generalny Cambodian Transport Workers Federation (CTWF). Żaden z wymienionych nie był obecny podczas zaatakowania demonstrantów przez CCDA. Jeśli sprawa trafi do sądu grozić im może wyrok od dwóch do sześciu lat w więzieniu.
 
Clean Clothes Campaign jest bardzo zaniepokojona kierowaniem ataku na liderów związkowych, którzy zaangażowani są od lat w kampanię na rzecz Godnej Płacy w Kambodży i pracującymi na rzecz pracowników przemysłu odzieżowego, jak Ath Thorn czy Athit Kong.
 
>>>Więcej na temat walki kambodżański pracowników o godną płacę pisaliśmy - tutaj
>>>Ath Thorn wystąpił także w polskim reportażu o pracownicach przemysłu odzieżowego w Kambodży do obejrzenia - tutaj
 
Clean Clothes Campaign wraz z International Trade Union Confederation i z innymi organizacjami pracowniczymi domaga się wycofania oskarżeń, aresztowania sprawców przemocy i upewnienie się, że Capitol Tours Bus Company przestanie szykanować związki zawodowe i ich członków. Delegacja Unii Europejskiej w Kambodży oraz ambasady europejskich państw członkowskich zostały zaalarmowane, w celu podjęcia tej kwestii w rozmowach z rządem kambodżańskim.
 
Carin Leffler z Clean Clothes Campaign mówi: Stan wolności zrzeszania się w Kambodży niepokoi nas już od dłuższego czasu; szczególnie zapowiadana zmiana prawa dot. związków zawodowych budzi nasze obawy. Oskarżenie związkowców wskazują na pogorszenie się poziom bezpieczeństwa i wolności związków zawodowych w Kambodży. Są to bardzo złe wieści dla kambodżańskich pracowników przemysłu odzieżowego i każdego innego.
 
Co możemy zrobić w Polsce?
 
  • Dzielcie się tą informacją, nie pozwólmy aby sprawa rozegrała się w ciszy i bez międzynarodowych akcji wsparcia i solidarności dla oskarżanych za działalność związkową!

  • Umieść post na profilu FB firmy Capitol Tours Bus Company.

Przykładowy post:
@Capitol Tours Bus Company, I am severely shocked by how you are violating the rights of your workers. You should immediately reinstate the 45 illegally terminated union members with back pay. And you should end the practice of violence and intimidation against union members and respect freedom of association and the right to collective bargaining!”
 
Więcej:
Anna Paluszek, 26.02.2016