KROK PO KROKU: Jak firmy obuwnicze dbają o prawa człowieka?

Przedstawiamy nowy raport: “Krok po kroku… Jak firmy obuwnicze zapewniają przestrzeganie praw człowieka w swoich łańcuchach dostaw?”. Powstał on w oparciu o informacje przekazane przez 12 europejskich firm obuwniczych. Niestety zabrakło w nim głosu polskich firm.
KROK PO KROKU:  Jak firmy obuwnicze dbają o prawa człowieka?
 
ZAJRZYJ DO RAPORTU >>
 
Prawa człowieka, a produkcja butów
 
Każdego roku na świecie produkowanych jest 24 miliardy par butów. Większość (88%) powstaje w Azji, w krajach, gdzie wynagrodzenia pracowników są najniższe. Produkcja butów to proces pracochłonny, oparty o intensywną pracę ludzi, często w warunkach niebezpiecznych dla ich zdrowia. Największymi problemami są niskie płace niewystarczające na zaspokojenie podstawowych potrzeb życiowych i ograniczenia działalności związków zawodowych. Innym palącym problemem w produkcji butów skórzanych jest narażanie zdrowia pracowników w procesie garbowania skór.
 
Co na to firmy obuwnicze?
 
Do badania, przeprowadzonego w ramach kampanii Kupuj Odpowiedzialnie Buty (ang. Change Your Shoes), zaproszono 23 najbardziej rozpoznawalnych firm obuwniczych widocznych na ulicach i w centrach handlowych w całej Europie. 11 spośród 23 firm (w tym polskie CCC i Wojas) nie udzieliło odpowiedzi. Pozostałe 12 firm wypełniło kwestionariusz z pytaniami o kwestie płac dla pracowników, standardy BHP i ochrony środowiska oraz transparentność działań. Na potwierdzenie udzielanych odpowiedzi firmy przesyłały dodatkową dokumentację. Otrzymane informacje zostały zanalizowane i ocenione.
 
Najwyższe noty uzyskały: Adidas, hiszpański El Naturalista i norweski Eurosko. Uznano, że te firmy są “na dobrej drodze” do skutecznego identyfikowania, zapobiegania i rozwiązywania problemów z przestrzeganiem praw człowieka w całych łańcuchach dostaw. Za “podejmujące wysiłki” uznano m.in. Batę, Deichmanna oraz Clarksa. Żadna z firm nie otrzymała najwyższej oceny. Mimo rozpoznanych problemów z zachowaniem standardów społecznych i środowiskowych w globalnym przemyśle obuwniczym, wiele firm wciąż unika odpowiedzialności za ich identyfikowanie i rozwiązywanie. Jedynie 9 z 23 zaproszonych do badania firm publikuje raporty dotyczące odpowiedzialności społecznej i ekologicznej regularnie informując konsumentów o swoich działaniach w tym zakresie. To wciąż za mało.  
 
Krok po kroku...
 
Raport dostarczy konsumentom informacji o tym, które firmy robią mniej, a które więcej by zwalczać problemy z przestrzeganiem praw człowieka w swoich łańcuchach dostaw. Pokazuje pewne wysiłki podejmowane przez firmy, jednak wciąż jest wiele do zrobienia by produkcja naszych butów nie szkodziła ludziom i środowisku. Oczekujemy od firm obuwniczych, że krok po kroku będą zwiększać wysiłki w kierunku większej transparentności i przestrzegania praw człowieka. Dlatego planujemy kolejne działania nakierowane na informowanie o warunkach produkcji butów, dialog z firmami oraz kampanie, poprzez które będziemy domagać się od firm zdecydowanych działań i większej transparentności. Zachęcamy do śledzenia informacji i przyłączania się do akcji na
 
Póki co zachęcamy do lektury i sprawdzenia jak ocenione zostały poszczególne firmy obuwnicze. Pełny Raport “Krok po kroku… Jak firmy obuwnicze zapewniają przestrzeganie praw człowieka w swoich łańcuchach dostaw?” jest dostępny w wersji elektronicznej TUTAJ.
 

Publikacja powstała dzięki wsparciu ponad 300 darczyńców biorących udział w akcji “Wyślij szpiega do fabryki!” na portalu Polak Potrafi, którym bardzo dziękujemy za udzieloną pomoc.
 
Publikacja jest współfinansowana ze środków Unii Europejskiej. Za treść publikacji odpowiada kampania Kupuj Odpowiedzialnie Buty (ang. Change Your Shoes), poglądy w niej wyrażone nie koniecznie odzwierciedlają oficjalne stanowisko Unii Europejskiej
Maria Huma, 28.06.2016