Somyot Prukasakasemsuk uwolniony dzięki wsparciu internautów!

Clean Clothes Campaign donosi, że Somyot Prukasakasemsuk, adwokat - dziennikarz, obrońca praw człowieka i praw pracowniczych w Tajlandii, został uwolniony dzięki wsparciu internautów!
Somyot Prukasakasemsuk uwolniony dzięki wsparciu internautów!
Somyot Pruksakasemsuk, został uwolniony 13 czerwca z bazy wojskowej Adisorn w Saraburi, 115km na północ od Bangkoku. Somyota aresztowano 24 maja wraz z wykładowcą Suthachai Yimprasert z Uniwersytetu Chulalongkom. Yimprasert został zwolniony z Adisorn w wyniku wielu listów i petycji podpisanych przez studentów. Somyot spędził w więzieniu kolejne dni. Obaj zostali uwięzieni przez rządowe Centre for the Resolution of the Emergency Situation (Centrum Rozwiązywania Kwestii Awaryjnych tłum.; CRES).
 
Wyrok sądowy o zwolnieniu Somyota stanowił unieważnienie nakazu aresztowania wydanego przez CRES. Niestety, nawet decyzja sądu została zignorowana przez rząd i Somyot był przetrzymywany przez kolejny tydzień. CRES oskarżył Somyota o podburzacie społeczeństwa przeciwko rządowi. Miało to mieć miejsce 21 maja kiedy podczas konferencji prasowej wzywał premiera Abhisit Vejjajiva do rezygnacji.
 
Dodatkowo przeciwko Somyotowi świadczyło to, że wydał gazetę, która prezentowała punkt widzenia United Front for Democracy Against Dictatorship (UDD), Zjednoczonego Frontu na Rzecz Demokracji i przeciw Dyktaturze, znanego jako Czerwone Koszule. Front ten postrzegany jest przez rząd Tajlandii jako ugrupowanie terrorystyczne.
 
Clean Clothes Campaign, Amnesty International oraz wiele innych organizacji walczących o prawa człowielka, a także internauci złączyli swe siły w proteście przeciwko aresztowaniu Somyota. Dzięki listom internautów oraz medialnemu nagłośnieniu sprawy Somyot wyszedł na wolność. Clean Clothes Campaign zwraca jednak uwagę, że niestety wielu innych aktywistów walczących o demokrację w Tajlandii, wbrew ogólnoświatowym zasadom i prawom człowieka, wciąż więzionych jest przez CRES…
18.06.2010