Kalpona i Babul w areszcie!

Złe przepowiednie niestety spełniły się. Liderzy Bangladesh Center for Workers Solidarity (BCWS) trafili do aresztu i niestety są tam przetrzymywani już od ponad dwóch tygodni. Dowiedz się, jak możesz im pomóc.
Kalpona i Babul w areszcie!
Dowiedz się, jak możesz im pomóc. W tydzień po opublikowaniu przez nas artykułu „Bangladesz prosi o wsparcie” Kalpona Akter oraz Babul Akther, przywódcy BCWS, zostali zaaresztowani przez przedstawicieli bengalskich władz. Ze względu na grożące im niebezpieczeństwo oraz fakt, że ich domy rodzinne były stale otoczone przez policję, Babul i Kalpona spędzali noce i dnie w biurze.
 
Nocą 13.08 do biura wdarło się 20 policjantów i zabrało ich do aresztu. Clean Clothes Campaign podejrzewa, że pozostaną tam aż do rozpoczęcia procesu. Akta sprawy kolejnych 9 członków BCWS znajdują się w rękach policji. Zarzuty stawiane członkom BCWS są niejasne, ogólnikowe i bezpodstawne. Wg jednego z zarzutów Babul Akther and Aminul Islam (aresztowany 16 czerwca) mieli 18 czerwca wejść do fabryki Nassa Basic, znieważyć ochronę oraz dokonać aktów wandalizmu. Tego dnia jednak Babul Akther uczestniczył w spotkaniu. Aminul Islam zaś przebywał u lekarza, lecząc obrażenia, jakich doznał dwa dni wcześniej podczas tortur.
 
Międzynarodowe organizacje broniące praw człowieka, w tym CCC, Sweatfree Communities, Maquila Solidarity Network, Human Rights Watch czy Amnesty International wzywają rząd Bangladeszu oraz marki korzystające z usług tamtejszych fabryk do działania na rzecz uwolnienia aresztowanych pracowników i przywódców oraz wycofania fałszywych i bezpodstawnych zarzutów.
 
Możesz się przyłączyć do tego apelu. Wesprzyj pracowników w Bangladeszu. Włącz się do akcji Clean Clothes Campaign. Wyślij list do Rządu w Bangladeszu i wezwij do ponownego zalegalizowania BCWS. List ten pokaże Twoje poparcie dla działalności Bangladesh Center for Workers Solidarity (BCWS).
Ewa, 31.08.2010