Sukces negocjacji w imieniu ofiar pożaru w Bangladeszu!

W nocy 14 grudnia doszło do tragedii w jednej z fabryk w Bangladeszu. Doszło do pożaru, w którym zginęło około 28 osób, przede wszystkim ubogich kobiet szyjących przede wszystkim dla luksusowych marek odzieżowych, znanych także w Polsce.
Sukces negocjacji w imieniu ofiar pożaru w Bangladeszu!
Dziś, ponad 6 tygodnie od tragedii, możemy ogłosić sukces kampanii, wzywającej firmy zamawiające do podjęcia kroków zadośćuczynienia ofiarom i ich rodzinom.
 
Właściciele takich marek, jak GAP, Calvin Klein, Tommy Hilfiger, Wrangler czy Lee oraz firmy JC Penney, Osh Kosh B’Gosh, Abercrombie&Fitch i Target zgodziły się stworzyć od zaraz krajowy system bezpieczeństwa dla bangladeskich fabryk oraz zapewniły, że Hameem Group - właściciela fabryki, w której doszło do wypadku, zrekompensuje straty ofiarom pożaru lub rodzinom zmarłych. Firmy zgodziły się spotkać z organizacjami walczącymi o prawa człowieka w Bangladeszu i stworzyć wspólnie „proactive safety remediation program” we wszystkich fabrykach dostawczych. Zgodziły się także, by kierownictwo nad tym programem obejmie osoba zaakceptowana przez bangladeskie organizacje praw człowieka.
 
Walka o pociągnięcie wymienionych firm do odpowiedzialności to wysiłek i efekt solidarności ludzi z całego świata. W kampanię wsparcia ofiar pożaru zaangażowały się International Labor Rights Forum, the Maquila Solidarity Network, United Students Against Sweatshop, Clean Clothes Campaign oraz Workers Rights Corsortium, wzywając do poparcia petycji jak i negocjując warunki z firmami.
 
Ale to nie koniec! Istnieje poważna różnica między zobowiązaniem się przez 7 międzynarodowych firm do poczynienia pewnych konkretnych kroków, a rzeczywiście dokonanie zmian. Dlatego będziemy pilnie przyglądać się realizacji tego porozumienia, z nadzieją, że wszystkie obietnice zostaną spełnione. Dlatego petycja zostaje „zamrożona”, ale nie całkowicie odwołana. Tego podobne sukcesy są możliwe tylko dzięki Twojemu osobistego zaangażowaniu, polegającym na zapisaniu się na listę Pilnych Apeli, aby otrzymywać informacje mailowo. Wystarczy także znaleźć naszą stronę na Facebook i odwiedzać regularnie!
Ania, 09.02.2011