Esprit winien 4,7 milionów euro!

Jedna z tureckich fabryk produkujących dla Esprit i Disney’a została zamknięta w lutym 2012. Prawie 3000 osób straciło pracę nie otrzymując zaległych pensji i odszkodowania, które w sumie wynoszą 4,7 milionów euro. W ciągu ostatnich tygodni odbyło się wiele demonstracji skierowanych do Esprit. My również wzięliśmy udział w jednej z nich.
Esprit winien 4,7 milionów euro!
Możesz się włączyć. Napisz list do Prezesa Esprit i pokaż swoja solidarność ze zwolnionymi pracownikami i pracownicami fabryki Hey Tekstil.
 
Konflikt między byłymi pracownikami i pracownicami fabryki Hey Tekstil Sanayi ve Ticaret L.Ş. w Istambule trwa od lutego 2012, kiedy ostatnie 420 osób pracujących w tej fabryce straciło pracę z dnia na dzień. Nie otrzymali odszkodowania i zaległych wypłat, tak jak ponad 2000 ich poprzedników. W momencie zamknięcia fabryka produkowała ubrania przede wszystkim dla firm Esprit oraz Disney. Szacuje się, że 80-90% produkowanych tam ubrań powstawało dla Esprit. Dlatego to do niego skierowana jest akcja wsparcia dla zwolnionych pracowników, w którą włączyło się bardzo wiele międzynarodowych organizacji, związków zawodowych, a także Clean Clothes Campaign. Akcje poparcia zorganizowano w Hong-Kongu, Istambule, Chiang Mai, a w ostatni wtorek także w Amsterdamie.
 
Organizowanie demonstracji ma na celu nie tylko doprowadzenie do wypłacenia odszkodowania pracownikom fabryki Hey Tekstil, ale także zwrócenie uwagi na to, że podobne praktyki są niestety bardzo powszechne. O podobnym przypadku niewypłacenia zaległych pensji i odszkodowań zwalnianym pracownikom pisaliśmy jakiś czas temu opisując losy zwolnionych pracowników i pracownic filipińskiej fabryki szyjącej dla marki Triumph).
 
Możesz się włączyć. Napisz list do Prezesa Esprit i pokaż swoja solidarność ze zwolnionymi pracownikami i pracownicami fabryki Hey Tekstil.
Zuza, 20.11.2012